Адвокат: помилки в договорах — причина спорів

143

юридичні послуги

2019 рік позначився рекордною кількістю справ з оспорювання договорів або їх окремих частин. У порівнянні з 2018 роком кількість таких судових справ зросла на 4,2%, а у порівнянні з 2017 — взагалі на 7,6%. Як пояснив нам адвокат київської юридичної компанії «Альва Прайвесі», ймовірна причина — це якесь пожвавлення малого бізнесу.

Причому тут малий бізнес?

Всі без винятку великі і середні підприємства вже або мають в штаті достатню кількість юристів, здатних ефективно перевіряти тексти договорів, що укладаються, або ж користуються послугами юридичного аутсорсингу — тобто юр. компаній. У той же час малий бізнес, особливо той, який тільки-тільки був заснований, не має об’єктивної можливості утримувати в штаті хоча б одного свого юриста. Та й до послуг юридичних компаній він вдається далеко не завжди.

Пожвавлення малого бізнесу після декількох років топтання на місці призвело до збільшення числа договорів, які до того не відправлялися на перевірку юристам-господарникам. Власне, саме в цьому і варто шукати причину зростання числа справ з оскарження окремих положень договорів або ж документів цілком.

Що оспорювали в судах?

Аналіз судової практики дає можливість юристам зробити висновок, що найбільш частими причинами позовів були такі:

  • занадто великі санкції, які не відповідають діловим звичаям;
  • значний дисбаланс в правах та обов’язках сторін;
  • нечітко прописані положення, які передбачають двояке трактування;
  • підписання неуповноваженою особою;
  • наявність формалізованих умов, які не відповідають реальним способам досягнення результату.

Була значна кількість і інших предметів судового оспорювання, однак перераховані вище позови до суду були найпоширенішими.

Чому так виходить?

Як вказують юристи, в цілому багато помилок, які були допущені при складанні контрактів, і призвели до виникнення спорів, вирішення яких вимагало звернення до суду. Подібний підхід є досить витратним, як за часом, так і в фінансовому плані.

Більш вигідний спосіб роботи з договорами — це їх перевірка юристами на етапі, що передує підписанню. Такий підхід дозволяє завчасно виявити помилки та неточності і таким чином уникнути подальших судових розглядів у разі суперечностей.

На жаль, як свідчить статистика, бізнесмени-початківці поки що вважають за краще не витрачати кошти на юридичну допомогу, витрачаючи при цьому значно більші суми на судові витрати.